atklāšanas koncerts / PIANO PHASE - atcelts!

26.03.2020. pl. 19.00 Zirgu ielas koncertzālē (Kaļķu iela 11a, ieeja no Zirgu ielas)

Agnese Egliņa, Rihards Plešanovs (klavieres), Juris Āzers, Guntars Freibergs (sitaminstrumenti)
Programmā: Stīvs Reihs, Jēkabs Nīmanis, Georgs Pelēcis, Asia Ahmetžanova, Raivis Misjuns, Džeikins Pusons

Mūzikas jaunradīšana, tāpat mūzikas plūdums no atskaņotāja līdz klausītājam metaforiski pielīdzināms tam, kā elektriskais impulss pārvietojas pa vadiem. Augstvērtīgai mūzikai piemīt izcila vadītspēja, kas nodrošina enerģijas pārnesi. No skaņdarba uz skaņdarbu idejas un stāsti var ceļot – tas jo svarīgi – vismaz divos virzienos. Mēdz teikt, ka mūslaiku komponistiem mugurā nepārtraukti elpo pagātnes diženie meistari.

“Latvijas jaunās mūzikas dienas” (LJMD) šogad aicina paskatīties uz šo pieņēmumu no citas puses – ‘laikmetīga mūzika’ nozīmē ne tikai mūzikas sasaisti ar savu
laiku, tā ir arī bezgalīga mijiedarbe – vadu saslēgumi – starp skaņu celtnēm un skaņražu paaudzēm. LJMD sniedz iespēju ieklausīties pavisam svaigos ideju impulsos, kurus mūzikā ved mūslaiku komponisti. Dažkārt tās būs refleksijas, brīvi vesti skaņrades maršruti, aglomerācijas ap skaņdarbiem, kas, lietojot līdzību ar festivāla centrālo – vadu konceptu –, ir blīvi savijušies enerģijas mezgli 20. gs. laikmetīgajā mūzikā.

Par festivāla atklāšanas koncerta centrālo darbu ir izvēlēts minimālisma pamatlicēja, amerikāņu komponista Stīva Reiha (Steve Reich) skaņdarbs Piano Phase. Stīva Reiha opuss ir viens no spilgtākajiem, tā sauktās, fāžu nobīdes tehnikas reprezentētājiem mūzikā, divi instrumenti (klavieres vai marimbas) unisonā spēlē vienu repetitīvu figūru, pakāpeniski vienam no mūziķiem palēninoties un veidojot dažāda attāluma kanonus ar otru instrumentu, līdz tie atkal no jauna “satiekas” unisonā.

Savās jaunajās kompozīcijās uz šo skaņdarbu atsauksies latviešu komponisti – Jēkabs Nīmanis un Georgs Pelēcis komponējusi skaņdarbus divām klavierēm, Asja Ahmetžanova, Raivis Misjuns - diviem sitaminstrumentiem, bet Džeikins Pusons apvienojis visus četrus mūziķus kopējā ansamblī.

Jēkabs Nīmanis par savu skaņdarbu un koncerta koncepciju saka: “Tas, kas mani iepriecina, saskaroties ar šāda veida (piano phase) mūziku – kāds šķietami racionāli organizēts elements, jeb noteikumi, kas vairāk raksturīgi spēles principam nevis pierakstītai, strukturētai kompozīcijai, spēj radīt iespaidīga apjoma poētiku un māksliniecisku dziļumu, telpu iztēlei un emocijām. Šādas mākslas iedarbību bieži salīdzina ar meditatīvu transa stāvokli, kurā jūs piedzīvojat vairāk vai mazāk dievišķu atklāsmi caur kādu ārēji monotonu procesu, kas rada iekšēju dinamisku psiholoģisku procesu.”

Biļetes - "Biļešu paradīze" kasēs vai www.bilesuparadize.lv

Biļešu cenas: 9 EUR un 7 EUR (LKS biedriem, skolēniem, studentiem, pensionāriem, cilvēkiem ar īpašām vajadzībām). Atlaide piemērojama biļešu iegādes brīdī.

Festivāls notiek ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.


 .