Leimane, Viļums, Grizē - ATCELTS!

 04.04.2020. pl. 19.00, Lielā Ģilde (Amatu iela 6)

Valsts kamerorķestris "Sinfonietta Rīga", diriģents Normunds Šnē

Programmā:

Linda Leimane “Ray-bows”  (pirmatskaņojums)

Mārtiņš Viļums “The Stream of Disappearance” (pirmatskaņojums)

Žerārs Grizē  (Gerard Grisey) ”Vortex Temporum” (pirmatskaņojums Latvijā)


Festivāla vainagojumā - Sinfonietta Rīga un diriģents Normunds Šnē koncertā 4. aprīlī Lielajā ģildē. Tā programmā franču komponista Žerāra Grizē (1946-1998) monumentālā kamermūzikas opusa Vortex Temporum pirmatskaņojums Latvijā, kā arī divu latviešu komponistu - Mārtiņa Viļuma un Lindas Leimanes – darbu pirmatskaņojumi, kas, līdzīgi savam priekšgājējam, akcentē pārdomas par muzikālo laiktelpu.

45 minūšu ilgais “Vortex Temporum” (1994-96) 6 mūziķiem (flauta, klarnete, vijole, alts, čells, klavieres) ir, iespējams, pats nozīmīgākais kamermūzikas opuss franču mūzikā 20. gs. otrajā pusē. Ietekmes ziņā to var salīdzināt ar Olivjē Mesiāna “Kvartetu laika galam”, kas reprezentēja jaunākās kompozīcijas idejas 20. gadsimta četrdesmitajos gados. Grizē skaņdarbā pretnostata dažādas laika izjūtas un struktūras (“Vortex Temporum” - laiku viesulis), konfrontē tās, saistot ar noteiktu skaņas spektra harmoniskuma/inharmoniskuma pakāpi, telpisko blīvumu, mūzikas plūduma paredzamības/neparedzamības sajūtām. Materiālu un formu veido viena un tā pati muzikālā žesta formula, kas izteikta dažādās laika dimensijās. Lielā mērā var teikt, ka šis darbs summē visu iepriekšējo komponista pieredzi darbā ar skaņas spektru, formveidi u.c. kompozicionālajiem aspektiem.

Mārtiņš Viļums: “Matērija ir vide, kurā mēs esam sasaistīti, kurā plūst informācija un savstarpēja komunikācija. Tā izpaužas dažādās plūsmas intensitātēs un veidolos, tādējādi radot daudzdimensionālu laika telpu. Muzikālās formas izpausmē Grizē savā skaņdarbā “Vortex Temporum” lineāri realizē laika relativitātes izteiksmes – skanējuma formas. Saspiežot vai izplešot kompozicionālās struktūras, tās it kā atduras ārpus cilvēkuztveres robežām. Savā skaņdarbā vēlos parādīt pasaules rituma daudzveidību cilvēka uztveres viendabībā. Dažāda plūduma kontūras šeit tiek vienotas Gestalt veidolos. Tajā pašā laikā kompozicionāli tiek realizēta šo veidolu deformācija kā mūsu apziņas/sapņojuma/sapratnes relatīvisma atspoguļojums. Matērija, vide, kurā mēs sevi apzināmies, rodas un zūd (dzimst un mirst), un mēs paši šajā plūdumā pamazām izzūdam”.

Linda Leimane: Mans jaundarbs “Ray-bows” ir varavīksnes arkas formā 6 min - 6 min - 6 min veidota daudzlīmeņu atsauce uz Žerāra Grizē “Vortex Temporum” un “Periodes”. Karsti subjektīvos impulsus arkas malējās trešdaļās organizē septiņas mūzas: Gabriels, Daniels, Žozefīne, Sergejs, Leonora, Ricardo un Emanuels, savukārt auksti objektīvo laika arkas virsotni iezīmē varavīksnes krāsu spektra sarkanā krāsa. Grizē daiļrades iedvesmots, skaņdarbs tiecas pēc organiskas sasaistes starp laika proporcijām un skaņu telpām – septiņiem quasi spektriem kā septiņām varavīksnes krāsām.


Biļetes - "Biļešu paradīze" kasēs vai www.bilesuparadize.lv

Festivāls notiek ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.

 .