ART-i-SHOCK / NOSLĒGUMA KONCERTS

27. marts 18.00

Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija, Lielā zāle

Festivāla programmā par ierastu tradīciju ir kļuvuši Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas kompozīcijas nodaļas studentu skaņdarbu koncerts, kas šoreiz līdzās zināmiem latviešu komponistu vārdiem veido festivāla izskaņu.

Līvas Blūmas jaundarba “Rope-A-Dop” rašanos provocējis boksa mača skatījums, bet tā nosaukums apzīmē Muhameda Ali iecienītu cīņas paņēmienu, kas ar šķietami zemas intensitātes pretošanos, nokausē savu pretinieku. Madara Pētersone jaundarbu klāstam pievienojusi opusu “The Min” jeb “Minūte” – nemainīga laika vienība, kuras garumu nespēj ietekmēt apstākļi un situācijas. Mainīgs ir tikai veids, kā pavadām šo laiku. Atšķirīga ir Agitas Reķes miniatūra “Tauriņi”, kas vēsta par šīs radības simbolu cittautu teikā. Tauriņa lidojumā vērojamais draiskums un rotaļīgums tiek interpretēts klavieru, čella un marimbas saspēlē. Savukārt Marinas Vidmontes jaundarbs “Debesgaishas acis…deg!” jau tā nosaukumā atklāj šriftu, kurā iekodēti nošu augstumi. Ātrajā un dzīvespriecīgajā mūzikas valodā notiek spēle ar atsevišķām zilbēm, to savienojumiem un vārdiem, vieniem un tiem pašiem skaņurindas elementiem savienojoties un izkaisoties.

Koncerta otrajā daļā skan Santas Ratnieces “Nattergalen” jeb “Lakstīgala”. Šī skaņdarba radīšanas iedvesmas avots ir pasaku motīvs – Hansa Kristiana Andersena literārais darbs ar tādu pašu nosaukumu.  Dabas elements attēlots Georga Pelēča kompozīcijā “Pieneņu lauks”. Komponists pieneņu laukā saskata gan šo augu vientiesīgo izskatu, gan vienlaikus intensīvo krāsu. Koncerta izskaņu veido Riharda Dubras Les passions de l'automne (“Rudens kaislības”), kas ir spilgts komponista rokraksta attēlojums sprieguma pilnās un kāpinātās ostinato figūrās. Mūzikā kontrastē ekspresīvi piesātināts, uz āru vērsts, un apslēpts, intīms lietainā rudens vēstījums.

Koncertā atskaņotie skaņdarbi ir rakstīti trio “Art-i-Shock” sastāvam.  Ansamblī muzicē čelliste Guna Šnē, sitaminstrumentāliste Elīna Endzele un pianiste Agnese Egliņa. Trio izpildījums ir kontrastu, muzikālu eksperimentu un kūsājošas enerģijas pilns. “Art-i-Shock” ticis nominēts Latvijas Lielajai mūzikas balvai par izcilu sniegumu kamermūzikā

Biļetes "Biļešu paradīzes" kasēs un www.bilesuparadize.lv
Biļešu cenas: 5 EUR, LKS biedriem 3 EUR, skolēniem, studentiem, pensionāriem 3 EUR