AUTORS. SKAŅA. PERSPEKTĪVA. VOLUME I / instrumentālās kamermūzikas koncerts

8. marts 19.00

Rīgas Latviešu biedrības nams, Zelta zāle

Tuvplānā apskatām autora portretu, kurš savā darbnīcā simbolus un zīmes pārvērš skaņu audumā. Koncerta pirmajā daļā skan Jēkaba Jančevska skaņdarbs “Tumultus”, kas tulkojumā no latīņu valodas nozīmē “kņada vai troksnis”, bet tā satura idejas pamatā ir klaustrofobijas izraisītu panikas lēkmju muzikāls atainojums. Uz dabu kā uz spēka avotu, kur gūt dvēseles mieru aicina lūkoties Vineta Līce. “Pastorāle” tās sākotnējā versijā mežragam un simfoniskajam orķestrim tapusi kā īpašs veltījums viņas vectēvam, simfoniskā orķestra mežradzniekam. Tad seko paraugs no Viļņa Šmīdberga daiļrades, kurai raksturīgs simfonisks domāšanas vēriens visos žanros, tostarp arī kamermūzikā. “Impulsijas” čellam un klavierēm attēlo nervozu skrējienu, pēc kura seko lirisks atelpas brīdis. Un pirmās daļas noslēgumā skan Marinas Gribinčikas “Klauna acīm raugoties” un Dzintras Kurmes-Gedroicas “Alborada” jeb “Rīta serenāde” ar saules pielietu, temperamentīgu noskaņu.

Koncerta otrajā daļā kolorītu skaņdarbu autora Romualda Kalsona rokraksts attēlots kompozīcijā “Trīs grafiskas muzikālas vīzijas” klarnetei solo. Savukārt no kādas citas gleznas spilgtu iespaidu guvusi Renāte Stivriņa, kas skaņdarbu “Composition 10” jeb “Desmitā kompozīcija” veidojusi kā muzikālu kopiju Vasilija Kandinska abstraktās mākslas paraugam. Tajā notiek sadursme starp diviem atšķirīgiem stāvokļiem – stabilitāti un mobilitāti. Mūzika manevrē starp pretpoliem, cenšoties noturēt līdzsvaru. Atšķirīga ir Jura Ābola Sonāte čellam solo, kas tapusi neilgi pēc Ādolfa Skultes kompozīcijas klases absolvēšanas. Tas ir laiks, kad komponists tiecas pēc neordināru izteiksmes līdzekļu lietojuma savā daiļradē. Bet koncerta noslēgumā – vēl viens dabas tēlojums. Putnu spārnu vēzieni un čivināšana dzirdama Indras Rišes skaņdarbā “Putnatorija. No ausmas līdz gaismai” (P. Vaska fonda pasūtinājums).

Latviešu komponistu portretējumu interpretē izcili solisti un kamermūziķi. Vijolniece Liene Neija-Kalniņa, obojiste Jana Zeļenska, mežradznieks un vairāku konkursu laureāts Artūrs Šults, pieprasītais kameransambļu klarnetists Jānis Tretjuks, Latvijas Nacionālās operas čellu grupas koncertmeistars Ivars Bezprozvanovs un spilgtā soliste un kameransambļu pianiste Agnese Egliņa kopējā saspēlē atklāj daudzveidīgo mūsdienu latviešu instrumentālās kamermūzikas ainu.

Biļetes "Biļešu paradīzes" kasēs un www.bilesuparadize.lv
Biļešu cenas: 5 EUR, LKS biedriem 3 EUR, skolēniem, studentiem, pensionāriem 3 EUR