DVĒSELES STĪGĀM / STĪGU KVARTETS PLUS...

 5. marts 19.00

Latvijas Nacionālā bibliotēka, Jumta kore

Festivāla “Latvijas Jaunās mūzikas dienas 2018” koncerts “Dvēseles stīgām” tiek pavadīts instrumentālās kamermūzikas noskaņā.

Evijas Skuķes oriģinālā skaņumāksla pārstāvēta ar viendaļīgu stīgu kvartetu “Locust. The beauty of destruction” jeb “Sisenis. Iznīcības skaistums”. Anastasijas Kadišas stīgu kvarteta “Log In” mūzikas valodu veido komponistes slēptie šrifti. Mūzikas audumā viņa iegravējusi savu vārdu, kur katrs atsevišķais burts vēstī par kādu ritmisku figūru. Šīs figūras, slāņojoties viena otrai virsū, veido biezu poliritmisku skanējumu. Ar muzikāliem eksperimentiem savā daiļradē aizraujas arī Oskars Herliņš. Viņa Pirmais stīgu kvartets veidots kā divdaļīga kompozīcija, kuras izskaņa kļūst par trauslu matēriju. Atšķirīgs ir Asijas Ahmetžanovas (Asia Ahmetjanova) stīgu kvartets “Dabiski”, kas būtiski paplašina iztēles robežas šajā žanrā. Trokšņi un muzikālas skaņas kļūst par fonu teatrālai mūziķu darbībai uz skatuves.

Koncertā tiek pirmatskaņots Ilonas Breģes skaņdarbs obojai un stīgu kvartetam “Lists of Calendar” jeb “Kalendāra lapas” (P. Vaska fonda pasūtinājums). Komponistes muzikālajā interpretējumā tiek iemūžināta diena, kad Latvijā sākas pavasaris, Mātes diena, Komunistiskā genocīda upuru piemiņas diena, 15. augusts jeb katoļu tradīcijā diena, kad debesīs tiek uzņemta Dievmāte. Atsevišķas daļas veltītas arī 1. septembrim, Miķeļdienai un Ziemassvētku vakaram. Šīs kalendāra lapas var šķirt no tā datuma, kas tuvāks paša šķīrēja noskaņojumam.

Līdzās stīgu kvarteta žanram izskan arī citi kamermūzikas paraugi. Tostarp Mārītes Dombrovskas “Trīs vecmodīgi gabali”, Daces Aperānes “Abstrakcija” un Imanta Zemzara “Variācijas par Fransisa Lē tēmu”, ko savā repertuārā iekļāvuši daudzi latviešu flautisti. 

Virtuoza un skanīga ir stīgu kvarteta “ReDo” spēle, kura sastāvā muzicē vijolnieki Konstantīns Paturskis, Kristiāna Ozoliņa, altists Artūrs Gailis un čellists Pēteris Ozoliņš. Par savas darbības misiju viņi ir izvēlējušies atbalstīt jaunos komponistus skaņdarbu radīšanai stīgu kvarteta žanrā. Kopējo skanējumu kuplina flautiste Ilona Meija, obojiste Jana Zeļenska un pianiste Dzintra Erliha. Katrai no mūziķēm ir veiksmīga sadarbība ar Latvijas kamermūziķiem un orķestriem. Viņu muzicēšana ir dzirdama arī vairākos ierakstu albumos. Pērnajā gadā Ilona Meija un Dzintra Ērliha ir ierakstījušas kopīgu mūzikas albumu “Citādas krāsas”, atskaņojot latviešu instrumentālo kamermūziku.

Biļetes "Biļešu paradīzes" kasēs un www.bilesuparadize.lv
Biļešu cenas: 5 EUR, LKS biedriem 3 EUR, skolēniem, studentiem, pensionāriem 3 EUR