Riharda Dubras ērģeļmūzikas koncerts

24. februāris 18.00

Rīgas Vecā Sv. Ģertrūdes baznīca

Laikā, kad tuvojas latviešu komponista Riharda Dubras dzimšanas diena, Rīgas Vecajā Sv. Ģertrūdes baznīcā izskanēs ērģeļmūzikas koncerts. Programmas centrā Latvijā mazāk atskaņoti R. Dubras skaņdarbi: ‘’Ostinato, fugue e quasy una toccata’’ (2011) un ‘’Super flumina Babylonis...’’ (2007), kas pirmo reizi Latvijā skanēs versijā ērģelēm (manualiter). Abi šie skaņdarbi ir R. Dubras tuva drauga ērģelnieka un klavesīnista Jana Kačkes (Jan Katzschke) pasūtīti un pirmatskaņoti Vācijā – Drēzdenē, bet tagad cita viņa drauga, ērģelnieka Aigara Reiņa, atskaņoti Rīgā, Vecajā Sv. Ģertrūdes baznīcā. Pēc A. Reiņa iniciatīvas programmā iekļautas arī Latvijā zināmākas R. Dubras kompozīcijas – ‘’Piedodošās gaismas litānija’’ (1999), Ilzei Reinei veltītā ’’Dievmātes skatiena pieskāriens’’ (1999) un ‘’Tokāta’’ (2012), kas savu pirmieskaņojumu piedzīvoja Latvijas skaņu ierakstu kompānijas ‘’Skani’’ izdotajā albumā ‘’Cantus Annae’’ (2017). Koncertā piedalīsies arī Latvijas Radio kora soliste Iveta Romancāne, kas atskaņos divas garīgas dziesmas soprānam un ērģelēm (2005). Latviešu komponista portrets ērģeļu skaņās – tāds ir šī koncerta mērķis: izcelt mūsu mūzikas bagātības gan Latvijas simtgades kontekstā, gan attīstīt latviešu mūzikas interpretācijas un atskaņojumu daudzveidību.

Rihards Dubra ir viens no nozīmīgākajiem  garīgo mūziku rakstošajiem komponistiem Latvijā. Pats, būdams ērģelnieks, lieliski pārzina ērģeļu spēles nianses un iespējas. Mūzikas valodas vienkāršība un emocionalitāte uzrunā daudzus ērģelniekus un plašu Latvijas auditoriju, tāpēc lielākā daļa ērģeļskaņdarbu tiek bieži atskaņoti ne tikai Latvijā, bet arī daudzviet citur ārzemēs. Jāpiemin arī nozīmīgais ērģeļu kameransambļu klāsts, kas Latvijas mūzikas dzīvē ieņem neatņemami nozīmīgu vietu.

"Tīri filosofiski spriežot, kas tad ir mūzikas galvenais uzdevums? – Iedarboties uz cilvēku caur emocijām. Arvo Perts, Džons Taveners... Šie vīri raksta mūziku tīrā veidā, kas mani arī visvairāk saista – tīra mūzika, nevis mēģinājumi starp visādiem tehniskiem trikiem atrast, vai tiešām nebūs ne pilītes emociju. Tajā es jūtos atšķirīgs no dažiem jaunajiem. Tāpat kā katram ir ejams savs ceļš pie Dieva, tā arī katram komponistam droši vien ir ejams savs ceļš pie emocijām mūzikā, un caur to – arī pie Dieva.’’ Rihards Dubra

Koncertu organizē Rīgas Vecā Sv.Ģertrūdes draudze sadarbībā ar ‘’Jaunās mūzikas dienas’’ 2018

Ieeja par ziedojumiem ērģeļu restaurācijai