Reinis ZARIŅŠ – klavieres

Programmā:

18.00 Pirmskoncerta sarunas. Muzikologs Orests Silabriedis tiksies ar komponistiem Arturu Maskatu un Pēteri Vasku

Andrejs SELICKIS

  •       “Lūgšana” (2021)

Pēteris VASKS (1946)

  •     Cikls klavierēm (1976)

Arturs MASKATS (1957)

  •     “Noktirnes” (2022)

              I. I would not paint — a picture —

             II. A little madness in the Spring

             III. “Dievs, kad vakars atnāks, kad mīļotais no kara atnāks…” - PIRMATSKAŅOJUMS

Pēteris VASKS   

  •     “Dzeguzes balss. Pavasara elēģija” (2021) - PIRMATSKAŅOJUMS

Andrejs SELICKIS (1960)

  •      “Dziesma Debesu Dzimtenei” (2022) - PIRMATSKAŅOJUMS

Koncertu ieskaņo Latvijas Radio 3 “Klasika”

Sadarbībā ar festivālu “Vaska mūzikas aprīlis”

_____________________________________________________

Reiņa Zariņa jaunajā soloprogrammā ir mūzika, ko radījuši trīs komponisti domubiedri: Arturs Maskats, Andrejs Selickis un Pēteris Vasks.

No Pētera Vaska Reinis Zariņš izvēlējies divus opusus, ko 2021. gadā ieskaņoja Somijas ierakstu namam Ondine. Viens no tiem ir Vaska jaunības darbs: 1976. gadā komponētais dramatiski spriegais Cikls klavierēm, ko tā paša gada nogalē pirmatskaņoja komponista bērnības draugs, pianists un ērģelnieks Tālivaldis Deksnis. Pēteris Vasks saka: “Bija tāds periods jaunībā, kad likās, ka ar tiem melnbaltajiem taustiņiem ir par maz un flīģelis īstenībā ir daudz skanīgāks, to var izmantot daudz bagātāk, un tur bija zināmi eksperimenti, kas tur ar tām stīgām, ko tur var klāt virsū, kāda skaņa sanāks…”

Otrs programmā iekļautais opuss ir pavisam citāds. Tas tapis 2021. gadā, un iedvesmas avots te ir dzeguze. Vasks saka: “Amatciemā, kur mūsu vasaras nams, ir daudz dzegužu. Brīnišķīgs putns.” Pavisam nesen dzeguze ieskanējās Vaska Otrajā vijolkoncertā. Kad Reinis Zariņš ieskaņoja jauno Pētera Vaska mūzikas albumu, viņš saprata, ka nepieciešams vēl viens opuss. Tapa klavierdarbs “Dzeguzes balss”. Ornitologu vidē par populārāko kūkojiena intervālu uzskata mazu tercu. Pēteris Vasks par savas dzeguzes pamatintervālu izvēlējies lielu tercu, taču viņa opusā vietumis pavīd arī kvarta un maza terca. Bez konkretizējuma komponists saka: “Ļoti personiska stīga ievibrējas šajā skaņdarbā.”

Koncertā dzirdēsim arī trīs Artura Maskata Noktirnes, no kurām viena pirmatskaņota jau pirms gada  Reiņa Zariņa mājkoncertā, otra saistīta ar komponista augstu vērtētās amerikāņu klasiķes Emīlijas Dikinsones dzejoli par pavasari, bet  trešās jeb “Ukrainas noktirnes” pamatā ir skaista ukraiņu tautasdziesma par mīļoto, kuru ukraiņu sieviete gaida pārnākam no kara. 

Koncertu iesāks Andreja Selicka “Lūgšana”, to noslēgs tikko komponētais jaundarbs “Dziesma Debesu Dzimtenei”.

Latviešu koncertpianists Reinis ZARIŅŠ ir viens no Latvijas ievērojamākajiem talantiem, dziļi pārdomātu interpretāciju meistars, spožs solists un prasmīgs kamermūziķis, konceptuālu starpmākslu projektu autors.

Sākoties karam Ukrainā, arī koncerta programmā notikušas izmaiņas, otrajā daļā piedalīsies kamerorķestris "Kijivas solisti" no Ukrainas. Šī gada sākumā orķestris devās Eiropas koncertturnejā, līdz 24. februārī, atrodoties Itālijā, saņēma ziņu par Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Viss mainījās, karš bija sācies, mājās atgriezties vairs nevarēja un šobrīd, sadarbojoties ar vadošajām Eiropas koncertorganizācijām, „Kijivas Solistu“ koncertturneja ir pagarināta uz nenoteiktu laiku, rodot iespēju rīkot jaunus koncertus un dodot iespēju māksliniekiem turpināt muzicēt.

Kamerorķestra "Kijivas solisti" izpildījumā dzirdēsim Miroslava Skorika, Valentīna Silvestrova, Oleksandra Šimko, Maksima Berezovska skaņdarbus.

Biļetes - www.bilesuparadize.lv

FOTO