ZVAIGŽŅU LIETUS/ IESKAŅAS KONCERTS

26. februāris 19.00

Latvijas Nacionālā bibliotēka, Ziedoņa zāle

Festivāla “Latvijas Jaunās mūzikas dienas 2018” atklāšanas koncerts veltīts latviešu klaviermūzikai. Kontrastu pilnas ir kompozīcijas, kas tika radītas, skaņražiem uz nošu lapas skicējot melnbaltu rakstu. Koncertā latviešu klaviermūzikas stāstu veido paaudžu attiecības, skolniekiem ietekmējoties no skolotājiem un izceļot savas personības individualitāti.

Pirmatskaņojumu piedzīvo Solveigas Selgas skaņdarbs “Upe” un Annas Veismanes “Vēstules”. Viena no šīm vēstulēm ir sāpīgi dedzinoša, gaidīta, bet nesaņemta, otra –  tāda, kas piepilda ar cerību. Jaundarbu plejādi turpina Māra Lasmaņa “Skumju mūzika” un Paula Dambja “Vēja zvani”.

Ērika Ešenvalda miniatūra “Frozen Horizon” (“Sasalušais horizonts”) jau ar pirmajām skaņām atklāj niansētu piano skanējumu, kas izaug līdz mutuļojošam pasāžu virpulim. Tam kontrastē Gundegas Šmites temperamentīgā kompozīcija “Ungāru klavierainavas”. Savukārt Edgara Raginska vitalitātes pilnajā kompozīcijā “Maza elektroniska mūzika” netrūkst tembrālu eksperimentu, liekot klavierēm gan hipnotizējoši dziedāt, gan kļūt par daudzveidīgu sitaminstrumentu komplektu.

Programmā – vēl trīs spilgtas kompozīcijas. Jura Karlsona Otrās sonātes trīs nelielajās daļās dzirdama gan disonējoša melodeklamācija, gan tokātisks skrējiens, kas noslēdzas ar statisku pārdomu mirkli. Selgas Mences skaņdarbs “Salvadora Dalī impresijas” koncertprogrammā ienes Spānijas tematiku. Par ierosmi šai kompozīcijai kalpoja slavenie kūstošie pulksteņi kā laika fenomena simbols. Bet Andra Vecumnieka “Quasi Karmena” muzikālo mozaīku veido spilgti dažādu komponistu skaņdarbu fragmenti.

Koncertā klavierdarbus atskaņo izcili latviešu pianisti – Diāna Zandberga un Rihards Plešanovs, klavierspēli mijot ar stāstījumiem. Diānas Zandbergas sniegumā tika pirmatskaņoti jau vairāki desmiti latviešu komponistu klavierdarbi. Klavierspēli apguvusi Latvijā, Milānā un Barselonā. Ieguvusi arī mākslas zinātņu doktora grādu, paplašinot savu interesi par muzikoloģiju.
Rihards Plešanovs līdzās aktīvai solodarbībai Latvijā, sniedzis koncertus Milānā, Parīzē, Romā, Neapolē, Porto, Viļņā un citviet. Veiksmīgi sadarbojies ar kamerorķestri “Sinfonietta Riga”, “Kremerata Baltica”, Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, Latvijas Radio kori un citiem. Šobrīd Rihards Plešanovs ir klavieru kvarteta “Quadra” un grupas “Arcandela” pianists

Biļetes "Biļešu paradīzes" kasēs un www.bilesuparadize.lv
Biļešu cenas: 5 EUR, LKS biedriem 3 EUR, skolēniem, studentiem, pensionāriem 3 EUR