Informācija ar 2018. gada festivāla norisēm
Latvijas Komponistu savienības rīkotais festivāls
“Latvijas Jaunās mūzikas dienas” ir nozīmīgs ieguldījums Latvijas
kultūrā. 2018. gadā šis festivāls notika jau devīto reizi. Tā radošā direktore bija komponiste Anitra Tumševica.
No 26. februāra līdz 10. aprīlim septiņu koncertu programma izskanēja ar vērienīgu latviešu instrumentālās kamermūzikas klāstu. Līdzās koncertiem norisinājās arī divi izglītojoši pasākumi: muzikologu sarunas “Latviešu kompozīcijas skolas laikmetu lokos” un kompozīcijas konkurss “Skaņuraksti Ādažos". Festivāla galvenā ierosme bija latviešu komponistu rokrakstu spilgtās dažādības atspoguļošana. Savukārt, kritiķu un klausītāju atsauksmes pēc festivāla noslēguma apstiprina šī mērķa sasniegšanu.
“Latvijas Jaunās mūzikas dienas” 2018. gadā skanēja kamermūzikas svētku noskaņā. Kopumā tika pirmatskaņoti vairāk kā 10 skaņdarbi un pārstāvēti teju ap 50 latviešu komponistu. Festivāla ieskaņas koncerta programmā tika iekļauti populārās mūzikas ritmi. Komponiste Anna Veismane veidojusi aranžijas Zigmara Liepiņa, Jāņa Lūsēna, Jura Kulakova, Valta Pūces un citu latviešu estrādes mūzikas pārstāvju dziesmām. Komponiste veiksmīgi apvienojusi divus profesionālus ansambļus – Rīgas saksofonu kvartetu un vokālā grupu “Putni” –, radot tembrāli spilgtu un oriģinālu mūziku.
Festivāla atklāšanas koncertā “Latviešu klaviermūzika” tika iekļauti vairāki jaundarbi, tostarp Solveigas Selgas “Upe”, Annas Veismanes “Vēstules”, Māra Lasmaņa “Skumju mūzika” un Paula Dambja “Vēja zvani”. Pianistu Riharda Plešanova un Diānas Zandbergas interpretācijā tika atklāta ne tikai latviešu klaviermūzikas daiļrade, bet arī tās autoru savstarpējās attiecības, skolēniem ietekmējoties no skolotājiem un izceļot savas personības individualitāti.
Ilonas Breģes jaundarbs “Kalendāra lapas” (P. Vaska fonda pasūtinājums) tika atskaņots koncertā “Dvēseles stīgām”. Kvarteta “ReDo” sniegumā tika atspoguļota stīgu kvarteta žanra transformācija latviešu komponistu daiļradē. Evijas Skuķes, Anastasijas Kadišas un Oskara Herliņa skatījumā stīgu kvartets kļūst par platformu radošai tehniku eksplozijai. Savukārt Asijas Ahmetžanovas kompozīcijā “Dabiski” stīgu kvartets sniedzas muzikālā teātra virzienā. Līdzās minētā žanra skaņdarbiem koncertā skanēja Mārītes Dombrovskas, Daces Aperānes un Imanta Zemzara kamermūzika Ilonas Meijas (flauta), Janas Zeļenskas (oboja) un Dzintras Erlihas (klavieres) interpretācijā.
Festivāla programmas turpinājumā divos koncertos ar nosaukumu “Autors. Skaņa. Perspektīva” tika ainoti instrumentālās kamermūzikas autoru portreti, spilgtam kamermūziķu sastāvam interpretējot komponistu veidotās partitūras. Šoreiz jaundarbu klāstu papildināja Anitas Miezes miniatūra “Aiz loga”, Sabīnes Ķezberes “Kalnu meditācija”, Ievas Klingenbergas “Teci, teci, valodiņa” un Rutas Paideres “Ornamente” (pārlikuma pirmatskaņojums). Programmu kuplināja arī Jēkaba Jančevska, Vinetas Līces, Viļņa Šmīdberga, Marinas Gribinčikas, Indras Rišes, Romualda Kalsona, Jura Ābola, Lindas Leimanes, Andra Dzenīša, Jāņa Petraškeviča un citu autoru kompozīcijas.
Festivāla noslēgumā trio “Art-i-Shock” koncertā skanēja radošas enerģijas, humora un azarta piesātināta mūzika. Līdzās Georga Pelēča skaņdarbam “Pieneņu lauks”, Riharda Dubras “Rudens kaislības” un Santas Ratnieces “Lakstīgala” skanēja vairāki jaundarbi. Par tiem gādāja komponistes Līva Blūma - skaņdarba “Rope-a-dope” autore, Agita Reķe, programmu papildināja ar miniatūru “Tauriņi”, Madara Pētersone koncertā tika pārstāvēta ar jaundarbu “The Min” un Marina Vidmonte, šim koncertam sacerēja darbu “Debesgaishas acis… deg!”.
Savukārt, festivāla izskaņā latviešu ērģeļmūzikas koncertā “Jaunās skaņās” bija klausāms veltījums ērģeļmūzikas dižgaram Tālivaldim Deksnim. Kopā ar Aigaru Reini abi izpildītājmākslinieki strādāja pie šī koncerta programmas izveides, bet kopdarbu noslēgt bija gods Aigaram Reinim. Programmā skanēja pēdējos 30 gados radītā mūzika ērģelēm solo, tostarp, Pētera Vaska koncerts “Cantus ad pacem”, ko Tālivaldis Deksnis regulāri atskaņojis savos koncertos. Līdzās vērienīgajai kompozīcijai skanēja Romualda Jermaka, Ligitas Sneibes, Maijas Einfeldes, Andreja Selicka, Andra Baloža, Aivara Kalēja un Uģa Prauliņa miniatūras ērģelēm.
Latvijas Komponistu savienība pateicas žurnālam "Mūzikas Saule", Valsts Kultūrkapitāla fondam, Rīgas domei, Rīgas Latviešu Biedrības mūzikas komisijai, Latvijas Nacionālajai bibliotēkai, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijai par atbalstu.
Post factum vērtē LJMD 2018 koncertus
Par LJMD 2018 noslēgumu
Latviešu kormūzikas šedevri
Koncerta ieraksts: Klavierkvartets "Quadra" koncertā Rīgas Latviešu biedrībā (2. daļa)
Koncerta 2. daļā klausīsimies Madaras Pētersones opusa "Multiverss" pirmatskaņojumu un Andra Dzenīša opusuLacrimae.
Kopš Pētera Vaska skolnieks Andris Dzenītissevi spilgti pieteica kompozīcijā gan Latvijā, gan pasaulē, teju katrs viņa skaņdarbs ir bijis uzmanības vērts – vai tas būtu izvēlētais neparastais žanrs, instrumentu salikums vai mūzikas valodas novitāte. Viņš ir arī šīs koncertprogrammas idejas autors! Vairāk...
Koncerta ieraksts: Klavierkvartets "Quadra" koncerts Rīgas Latviešu biedrībā (1. daļa)
11. martā Rīgas Latviešu biedrības Zelta zālē festivāla "Latvijas Jaunās mūzikas dienas 2016" ietvaros klavieru kvartets Quadra aicināja uz muzikāli intriģējošu koncertu "Meistari un mācekļi", kuru ieskaņoja arī "Klasika".
Koncerta 1. daļā klausīsimies Valentīna Utkina Otro klaviersonāti un Pētera Vaska opusuEpisodi e canto perpetuo. Vairāk...
Koncerta ieraksts: Trio "Art-i-Shock" festivāla "Latvijas Jaunās mūzikas dienas" atklāšanā
Recenzija: Rosinoši latviešu pirmatskaņojumi
Jau aizvadītas četras Latvijas Komponistu savienības organizētā festivāla “Latvijas Jaunās mūzikas dienas” programmas, priekšā vēl pēdējā – “Zināmais nezināmajā. Kormūzikas šedevri” – līdz ar visiem noslēguma secinājumiem, taču jau tagad var teikt, ka festivāla muzikālās norises bijušas saistošākas un vērtīgākas nekā iepriekšējos gados, ko, starp citu, apliecināja arī acīmredzams klausītāju skaita pieaugums. “Latvijas Jaunās mūzikas dienu” atklāšanas koncerts izskanēja 5. martā Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē, uz skatuves kāpjot čellistes Gunas Šnē, pianistes Agneses Egliņas un perkusionistes Elīnas Endzeles kopīgi izveidotajam trio “Art-i-Shock”. Starp astoņiem darbiem – divi pirmatskaņojumi, bet arī visi pārējie tapuši nesen, līdz ar to arī šī mūzika daudziem bija jaunums. Vairāk...
Kaut kam jau vajag ļoti ticēt. Saruna ar diriģentu Imantu Resni
Atskats uz mūzikas dzīves notikumiem: LJMD un jaundarbi
Aicinām noklausīties LR3 raidījumu:
- par festivāla atklāšanas koncertu "Māksla vai šoks?" ar trio Art-i Shock no 16:42;
- par jaunrades konkursu "Skaņuraksti Ādažos" no 11:09;
- par klavierkvarteta Quadra koncertu "Utkins. Vasks. Dzenītis", kurš tika nodēvēts par "Nedēļas konceru", no 38:38.
Kvartets «Quadra» atskaņos Vaska, Utkina, Dzenīša un Pētersones mūziku
"Quadra" par meistariem un mācekļiem intervijā LR Klasika
Piektdien, 11. martā, Rīgas Latviešu biedrības Zelta zālē plkst. 19.00 festivāla "Latvijas Jaunās mūzikas dienas" ietvaros klavieru kvartets Quadra aicina uz muzikāli intriģējošu koncertu "Meistari un mācekļi".
Skanēs Pētera Vaska, Andra Dzenīša, Valentīna Utkina mūzika, bet pirmatskaņojumu piedzīvos Madaras Pētersones skaņdarbs “Multiverss”.
Komponēt filmu. Saruna ar akadēmiskās laikmetīgās mūzikas komponistu Kristapu Pētersonu
Kristaps Pētersons par jaundarbu "Ziema": “[..] tā būs skanoša filma, proti, skaņdarbs, kura darbība notiek ziemā. Tai būs savs mikrosižets. Es gribu darīt to, kas man pašam ir interesanti. Un saistībā ar ziemu interesanti man šķiet tieši sadzīves trokšņi. Kad tos ieraksta, reizumis var ļoti viegli noteikt, kāds ir avots, kāda ir trokšņa nozīme. Savukārt citreiz, piemēram, ierakstot, kā slida slīd pa ledu, brīdī, kad noņem attēlu, skaņa pati par sevi kļūst absolūta un var aizvest šķietami pilnīgi citā virzienā, nekā tas ir dabā. Tajā brīdī skaņa kļūst par abstrakciju un ar to var strādāt kā tīru, muzikālu parādību.” Izmantojot dažādas skaņas, Kristaps mēģinās izstāstīt savu stāstu, kā pats to dēvē “skanošā īsfilmā” [..]
Pie šī darba strādājot, mūziķis saprata, ka tam noteikti nepieciešama arī kāda elektroniska nots, tāpēc sestdien, 5.martā Latvijas Nacionālā bibliotēka / National Library of Latvia kopā ar dāmu Trio Art-i Shockpieaicināts tika arī DJ Monsta , kas šo muzikālo abstrakciju paspilgtinās vēl vairāk.
Platons. Betons. Voltāža
Deviņi intriģējoši jaundarbi
MARTS ir ieskandināts! Lielā mūzikas balva pasniegšana šovakar uz Latvijas Nacionālā opera un balets skatuves un festivāla Latvijas Jaunās mūzikas dienas ieskaņa, kas notiks sestdien, 5. martā, Latvijas Nacionālā bibliotēka / National Library of Latvia Ziedoņa zālē.
Īss ieskats festivāla norisē Latvijas Avīzes pielikumā "Kultūrzīmes".
Vēlam skanīgu pavasari! #MuzikasDienas
Latvijā komponēta mūzika festivālā „Latvijas jaunās mūzikas dienas”
Deviņus pirmatskaņojumus un daudzveidīgu muzikālo programmu piedāvās festivāls „Latvijas jaunās mūzikas dienas”, kas sāksies ceturtdien un ilgs līdz pat marta beigām.
Festivālu jau astoto gadu rīko Latvijas Komponistu savienība, un tā centrā ir Latvijā komponētā mūzika – gan pati jaunākā, gan arī senāk radīta, bet nepelnīti piemirsta.
No spilgtām mūsu mūzikas personībām šoreiz festivālā īpaši tiks izcelts simfoniķis Jānis Ivanovs, jo šis ir viņa 110. jubilejas gads.
Kas TĀDS vēl nebūs dzirdēts... "Trio Art-i-Shock" atklās Latvijas jaunās mūzikas dienas
No 3. līdz 31. martam norisināsies Latvijas Komponistu savienības rīkotais festivāls “Latvijas Jaunās mūzikas dienas”, kas veltīts Latvijā komponētai mūzikai.
Festivāla atklāšana uzticēta Trio Art-i-Shock, kas to darīs sestdien, 5. martā, Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē ar programmu, kurā izskanēs īpaši šim ansamblim veltīti skaņdarbi. Būs arī divi jaundarbi, kurus radījuši Kristaps Pētersons ("Ziema") un Platons Buravickis("Voltāža").
Ar Trio Art-i-Shock mūziķēm - pianisti Agnesi Egliņu, čellisti Gunu Šnē, sitaminstrumentālisti Elīnu Endzeli,kā arī ar komponistu Platonu Buravicki tikās Rūta Paula (LR3 Klasika).
LTV7 "Dzīve šodien": Platons Buravickis
Platona skaņdarba "Voltāža" pirmatskaņojums jau 5.martā Latvijas Nacionālā bibliotēka / National Library of Latvia Ziedoņa zālē Trio Art-i Shock izpildījumā!
Intervija skatāma šeit
Jaunākie ieraksti
-
Informācija ar 2018. gada festivāla norisēm
15. mai. 2018 -
Post factum vērtē LJMD 2018 koncertus
10. mai. 2018 -
Par LJMD 2018 noslēgumu
7. apr. 2018 -
Saruna ar trio "Art-i-shock"
23. mar. 2018 -
Latviešu kormūzikas šedevri
1. apr. 2016 -
Koncerta ieraksts: Klavierkvartets "Quadra" koncertā Rīgas Latviešu biedrībā (2. daļa)
29. mar. 2016 -
Koncerta ieraksts: Klavierkvartets "Quadra" koncerts Rīgas Latviešu biedrībā (1. daļa)
29. mar. 2016